Samtec Inc. DWM-01-53-G-S-300
Part No.:
DWM-01-53-G-S-300
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudDWM-01-53-G-S-300.pdf
Description:
CONN HDR 1POS STACK T/H GOLD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DWM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
1
Pitch:
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.505" (12.827mm)
Length - Post (Mating):
0.085" (2.159mm)
Length - Stack Height:
0.300" (7.620mm)
Length - Tail:
0.120" (3.048mm)