Samtec Inc. DW-45-19-L-D-930
Part No.:
DW-45-19-L-D-930
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Product Status:
Active
Number of Positions:
90
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating):
0.290" (7.366mm)
Length - Stack Height:
0.930" (23.622mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)