Samtec Inc. DW-44-13-F-Q-890
Part No.:
DW-44-13-F-Q-890
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Number of Positions:
88
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.200" (5.08mm)
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.230" (5.842mm)
Length - Stack Height:
0.890" (22.606mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)