Samtec Inc. DW-24-11-S-D-540-LL
Part No.:
DW-24-11-S-D-540-LL
Datasheet:
Chuangxin CloudDW-24-11-S-D-540-LL.pdf
Description:
CONN HDR 48POS 0.1 STACK T/H
Number of Positions:
48
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating):
0.280" (7.112mm)
Length - Stack Height:
0.540" (13.716mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)