Samtec Inc. DW-21-20-G-D-768
Part No.:
DW-21-20-G-D-768
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudDW-21-20-G-D-768.pdf
Description:
CONN HDR 42POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
42
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.252" (6.400mm)
Length - Stack Height:
0.768" (19.507mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)