Samtec Inc. DW-20-20-G-D-790
Part No.:
DW-20-20-G-D-790
Datasheet:
Chuangxin CloudDW-20-20-G-D-790.pdf
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.230" (5.842mm)
Length - Stack Height:
0.790" (20.066mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)