Samtec Inc. DW-20-20-G-D-260
Part No.:
DW-20-20-G-D-260
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudDW-20-20-G-D-260.pdf
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.760" (19.304mm)
Length - Stack Height:
0.260" (6.604mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)