Samtec Inc. DW-20-12-S-D-720
Part No.:
DW-20-12-S-D-720
Datasheet:
Chuangxin CloudDW-20-12-S-D-720.pdf
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.200" (5.080mm)
Length - Stack Height:
0.720" (18.288mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)