Samtec Inc. DW-08-09-T-S-500
Part No.:
DW-08-09-T-S-500
Datasheet:
Chuangxin CloudDW-08-09-T-S-500.pdf
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H TIN
Number of Positions:
8
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating):
0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height:
0.500" (12.700mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)