Samtec Inc. DW-03-08-T-S-256
Part No.:
DW-03-08-T-S-256
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudDW-03-08-T-S-256.pdf
Description:
CONN HDR 3POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
3
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating):
0.164" (4.166mm)
Length - Stack Height:
0.256" (6.502mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)