Microchip Technology DSPIC30F3014-20I/P
Part No.:
DSPIC30F3014-20I/P
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudDSPIC30F3014-20I/P.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 40DIP
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series:
dsPIC™ 30F
Packaging:
Tube
Programmable:
Verified
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
30
Program Memory Size:
24KB (8K x 24)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 13x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order DSPIC30F3014-20I/P on Chuangxin Cloud?
3. Are the DSPIC30F3014-20I/P price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DSPIC30F3014-20I/P?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Package/Case 40-DIP (0.600", 15.24mm) 40-DIP (0.600", 15.24mm) 40-DIP (0.600", 15.24mm) 40-DIP (0.600", 15.24mm) 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series dsPIC™ 30F dsPIC™ 30F dsPIC™ 30F dsPIC™ 30F dsPIC™ 30F
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Verified Verified Verified Verified Verified
Core Processor dsPIC dsPIC dsPIC dsPIC dsPIC
Core Size 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit
Speed 20 MIPS 20 MIPS 20 MIPS 20 MIPS 20 MIPS
Number of I/O 30 30 30 30 30
Program Memory Size 24KB (8K x 24) 24KB (8K x 24) 24KB (8K x 24) 24KB (8K x 24) 24KB (8K x 24)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 1K x 8 1K x 8 1K x 8 1K x 8 1K x 8
RAM Size 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 5.5V 2.5V ~ 5.5V 2.5V ~ 5.5V 2.5V ~ 5.5V 2.5V ~ 5.5V