Microchip Technology DSPIC30F3012-20E/ML
Part No.:
DSPIC30F3012-20E/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudDSPIC30F3012-20E/ML.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 44QFN
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
44-VQFN Exposed Pad
Series:
dsPIC™ 30F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Core Processor:
dsPIC
Core Size:
16-Bit
Speed:
20 MIPS
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
24KB (8K x 24)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)