Hirose Electric Co Ltd DF37B-10DP-0.4V(75)
Part No.:
DF37B-10DP-0.4V(75)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudDF37B-10DP-0.4V(75).pdf
Description:
CONN HDR 10POS SMD GOLD
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
DF37
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Header, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:
10
Pitch:
0.016" (0.40mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Solder Retention
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
4.00µin (0.100µm)
Mated Stacking Heights:
0.98mm
Height Above Board:
0.030" (0.75mm)