Hirose Electric Co Ltd DF23C-50DS-0.5V(51)
Part No.:
DF23C-50DS-0.5V(51)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudDF23C-50DS-0.5V(51).pdf
Description:
CONN RCPT 50POS SMD GOLD
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
DF23
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions:
50
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Mated Stacking Heights:
1.5mm
Height Above Board:
0.057" (1.45mm)