Amphenol LTW DD-14BMFA-QL8LP0
Part No.:
DD-14BMFA-QL8LP0
Manufacturer:
Amphenol LTW
Category:
Circular Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudDD-14BMFA-QL8LP0.pdf
Description:
X-LOK, LARGE SIZE, 5A, 14 PINS,
Manufacturer:
Amphenol LTW
Series:
X-Lok, Large
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
14 (Data)
Grade:
Qualification:
Shell Size - Insert:
D
Shell Size, MIL:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:
Termination:
Crimp
Fastening Type:
Threaded
Orientation:
Keyed
Primary Material:
Plastic
Shell Material:
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Shell Finish:
Contact Finish - Mating:
Gold
Color:
Black
Ingress Protection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Shielding:
Unshielded
Current Rating (Amps):
5A
Voltage Rating:
300VAC/DC
Cable Opening:
0.472" ~ 0.551" (12.00mm ~ 14.00mm)