Conesys D38999/26FJ24PA
Part No.:
D38999/26FJ24PA
Manufacturer:
Conesys
Category:
Circular Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudD38999/26FJ24PA.pdf
Description:
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer:
Conesys
Series:
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
24
Grade:
Qualification:
Shell Size - Insert:
25-24
Shell Size, MIL:
J
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:
Termination:
Crimp
Fastening Type:
Threaded
Orientation:
A
Primary Material:
Metal
Shell Material:
Aluminum
Shell Finish:
Nickel
Contact Finish - Mating:
Gold
Color:
Silver
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:
Shielding:
Shielded
Current Rating (Amps):
13A, 23A