Conesys D38999/20WJ43SB
Part No.:
D38999/20WJ43SB
Manufacturer:
Conesys
Category:
Circular Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudD38999/20WJ43SB.pdf
Description:
CONN RCPT FMALE 43POS CRIMP
Manufacturer:
Conesys
Series:
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
43
Grade:
Qualification:
Shell Size - Insert:
25-43
Shell Size, MIL:
J
Mounting Type:
Panel Mount
Mounting Feature:
Flange
Termination:
Crimp
Fastening Type:
Threaded
Orientation:
B
Primary Material:
Metal
Shell Material:
Aluminum
Shell Finish:
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:
Gold
Color:
Olive Drab
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:
Shielding:
Shielded
Current Rating (Amps):
7.5A, 13A