CXB2530-0000-00PN0U0A35G.pdf
CXB2530-0000-00PN0U0A35G.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Cree LED | Cree LED | Cree LED | Cree LED | Cree LED |
| Series | XLamp® CXB2530 | XLamp® CXB2530 | XLamp® CXB2530 | XLamp® CXB2530 | XLamp® CXB2530 |
| Packaging | Tray | Tray | Tray | Tray | Tray |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Color | White, Warm | White, Warm | White, Warm | White, Warm | White, Warm |
| Wavelength | - | - | - | - | - |
| Configuration | Square | Square | Square | Square | Square |
| Luminous Flux @ Current/Temperature | 3856lm | 3856lm | 3856lm | 3856lm | 3856lm |
| Current - Test | 800mA | 800mA | 800mA | 800mA | 800mA |
| Temperature - Test | 85°C | 85°C | 85°C | 85°C | 85°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 35V | 35V | 35V | 35V | 35V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 138 lm/W | 138 lm/W | 138 lm/W | 138 lm/W | 138 lm/W |
| Current - Max | 1.6A | 1.6A | 1.6A | 1.6A | 1.6A |
| CRI (Color Rendering Index) | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 |
| Viewing Angle | 115° | 115° | 115° | 115° | 115° |
| Features | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 23.85mm L x 23.85mm W | 23.85mm L x 23.85mm W | 23.85mm L x 23.85mm W | 23.85mm L x 23.85mm W | 23.85mm L x 23.85mm W |
| Height | 1.70mm | 1.70mm | 1.70mm | 1.70mm | 1.70mm |
| Light Emitting Surface (LES) | 19.00mm Dia | 19.00mm Dia | 19.00mm Dia | 19.00mm Dia | 19.00mm Dia |