| Luminous Flux @ Current/Temperature | 3985lm | 3985lm | 3985lm | 3985lm | 3985lm |
| Current - Test | 800mA | 800mA | 800mA | 800mA | 800mA |
| Temperature - Test | 85°C | 85°C | 85°C | 85°C | 85°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 35V | 35V | 35V | 35V | 35V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 142 lm/W | 142 lm/W | 142 lm/W | 142 lm/W | 142 lm/W |
| Current - Max | 1.4A | 1.4A | 1.4A | 1.4A | 1.4A |
| CRI (Color Rendering Index) | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 |
| Viewing Angle | 115° | 115° | 115° | 115° | 115° |
| Features | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 17.85mm L x 17.85mm W | 17.85mm L x 17.85mm W | 17.85mm L x 17.85mm W | 17.85mm L x 17.85mm W | 17.85mm L x 17.85mm W |
| Height | 1.70mm | 1.70mm | 1.70mm | 1.70mm | 1.70mm |
| Light Emitting Surface (LES) | 14.00mm Dia | 14.00mm Dia | 14.00mm Dia | 14.00mm Dia | 14.00mm Dia |