Cree LED CXA1304-0000-000N0UA250H
Part No.:
CXA1304-0000-000N0UA250H
Manufacturer:
Cree LED
Category:
LED COBs, Engines, Modules, Strips
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudCXA1304-0000-000N0UA250H.pdf
Description:
LED COB XLAMP COOL WHT SQU 5000K
Manufacturer:
Cree LED
Series:
XLamp® CXA1304
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Chip On Board (COB)
Color:
White, Cool
CCT (K):
5000K 2-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:
Configuration:
Square
Luminous Flux @ Current/Temperature:
343lm (330lm ~ 355lm)
Current - Test:
100mA
Temperature - Test:
85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
37V
Lumens/Watt @ Current - Test:
93 lm/W
Current - Max:
250mA
CRI (Color Rendering Index):
90
Viewing Angle:
115°
Features:
Size / Dimension:
13.35mm L x 13.35mm W
Height:
1.70mm
Light Emitting Surface (LES):
6.00mm Dia