KYOCERA AVX CWR09FC476KB
Part No.:
CWR09FC476KB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2915 (7338 Metric)
Description:
CAP TANT 47UF 10% 10V 2915
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
CWR09
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
900mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.125" (3.17mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
H
Ratings:
Features:
High Reliability
Failure Rate:
B (0.1%)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-55365/4
1. How to order CWR09FC476KB on Chuangxin Cloud?
3. Are the CWR09FC476KB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CWR09FC476KB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CWR09FC476KB.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CWR09FC476KBB\TR CWR09FC476KBC\TR CWR09FC476KB\TR CWR09FC476KB\TR100 CWR09FC476KBB\TR25
Part Number CWR09FC476KBB\TR CWR09FC476KBC\TR CWR09FC476KB\TR CWR09FC476KB\TR100 CWR09FC476KBB\TR25
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series CWR09 CWR09 CWR09 CWR09 CWR09
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Capacitance 47 µF 47 µF 47 µF 47 µF 47 µF
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Voltage - Rated 10 V 10 V 10 V 10 V 10 V
Type Molded Molded Molded Molded Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 900mOhm 900mOhm 900mOhm 900mOhm 900mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm) 0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm) 0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm) 0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm) 0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max) 0.125" (3.17mm) 0.125" (3.17mm) 0.125" (3.17mm) 0.125" (3.17mm) 0.125" (3.17mm)
Lead Spacing - - - - -
Manufacturer Size Code H H H H H
Ratings - - - - -
Features High Reliability High Reliability High Reliability High Reliability High Reliability
Failure Rate B (0.1%) B (0.1%) B (0.1%) B (0.1%) B (0.1%)