CW Industries CWN-300-10-0000
Part No.:
CWN-300-10-0000
Manufacturer:
CW Industries
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudCWN-300-10-0000.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Manufacturer:
CW Industries
Series:
CWN
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
10
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.291" (7.40mm)
Contact Shape:
Circular
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Nickel
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Thermoplastic
Features:
Keying Slot, Mounting Flange
Current Rating (Amps):
1A