CMU2239-0000-000N0H0A22G.pdf
CMU2239-0000-000N0H0A22G.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Cree LED | Cree LED | Cree LED | Cree LED | Cree LED |
| Series | XLamp® CMU2239 | XLamp® CMU2239 | XLamp® CMU2239 | XLamp® CMU2239 | XLamp® CMU2239 |
| Packaging | Tray | Tray | Tray | Tray | Tray |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Color | White, Warm | White, Warm | White, Warm | White, Warm | White, Warm |
| Wavelength | - | - | - | - | - |
| Configuration | Square | Square | Square | Square | Square |
| Current - Test | 1.08A | 1.08A | 1.08A | 1.08A | 1.08A |
| Temperature - Test | 85°C | 85°C | 85°C | 85°C | 85°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 33.7V | 33.7V | 33.7V | 33.7V | 33.7V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 137 lm/W | 137 lm/W | 137 lm/W | 137 lm/W | 137 lm/W |
| Current - Max | 2.88A | 2.88A | 2.88A | 2.88A | 2.88A |
| CRI (Color Rendering Index) | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 |
| Viewing Angle | 115° | 115° | 115° | 115° | 115° |
| Features | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 28.00mm L x 28.00mm W | 28.00mm L x 28.00mm W | 28.00mm L x 28.00mm W | 28.00mm L x 28.00mm W | 28.00mm L x 28.00mm W |
| Height | 1.50mm | 1.50mm | 1.50mm | 1.50mm | 1.50mm |
| Light Emitting Surface (LES) | 22.00mm Dia | 22.00mm Dia | 22.00mm Dia | 22.00mm Dia | 22.00mm Dia |