CMT2850-0000-000N0H0A35H.pdf
CMT2850-0000-000N0H0A35H.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Cree LED | Cree LED | Cree LED | Cree LED | Cree LED |
| Series | XLamp® CMT2850 | XLamp® CMT2850 | XLamp® CMT2850 | XLamp® CMT2850 | XLamp® CMT2850 |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | White, Warm | White, Warm | White, Warm | White, Warm | White, Warm |
| Wavelength | - | - | - | - | - |
| Configuration | Square | Square | Square | Square | Square |
| Current - Test | 1.4A | 1.4A | 1.4A | 1.4A | 1.4A |
| Temperature - Test | 85°C | 85°C | 85°C | 85°C | 85°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 33.8V | 33.8V | 33.8V | 33.8V | 33.8V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 105 lm/W | 105 lm/W | 105 lm/W | 105 lm/W | 105 lm/W |
| Current - Max | 3.5A | 3.5A | 3.5A | 3.5A | 3.5A |
| CRI (Color Rendering Index) | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 |
| Viewing Angle | 115° | 115° | 115° | 115° | 115° |
| Features | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 28.00mm L x 28.00mm W | 28.00mm L x 28.00mm W | 28.00mm L x 28.00mm W | 28.00mm L x 28.00mm W | 28.00mm L x 28.00mm W |
| Height | 1.45mm | 1.45mm | 1.45mm | 1.45mm | 1.45mm |
| Light Emitting Surface (LES) | 22.00mm Dia | 22.00mm Dia | 22.00mm Dia | 22.00mm Dia | 22.00mm Dia |