Samtec Inc. CLP-127-02-FM-D
Part No.:
CLP-127-02-FM-D
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudCLP-127-02-FM-D.pdf
Description:
CONN RCPT 54POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
CLP
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
54
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.084" (2.14mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
3.3A per Contact