Bourns Inc. CDSOT23-T12
Part No.:
CDSOT23-T12
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Chuangxin CloudCDSOT23-T12.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 25.9VC SOT23-3
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
25.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
21A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
150pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)