CD1408-FU1200.pdf
CD1408-FU1200.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CD1408-FU1200.
| Image | |||||
| Manufacturer | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. |
| Series | - | - | - | - | - |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Technology | Standard | Standard | Standard | Standard | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V | 200 V | 200 V | 200 V | 200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | 1A | 1A | 1A | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 930 mV @ 1 A | 930 mV @ 1 A | 930 mV @ 1 A | 930 mV @ 1 A | 930 mV @ 1 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35 ns | 35 ns | 35 ns | 35 ns | 35 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 µA @ 200 V | 2 µA @ 200 V | 2 µA @ 200 V | 2 µA @ 200 V | 2 µA @ 200 V |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz | 10pF @ 4V, 1MHz | 10pF @ 4V, 1MHz | 10pF @ 4V, 1MHz | 10pF @ 4V, 1MHz |