ITT Cannon, LLC CA3102E28-22PWBF80
Part No.:
CA3102E28-22PWBF80
Datasheet:
Chuangxin CloudCA3102E28-22PWBF80.pdf
Description:
CONN RCPT MALE 6POS SILVER CRIMP
Series:
CA-B
Connector Type:
Receptacle, Male Pins
Number of Positions:
6
Shell Size - Insert:
28-22
Shell Size, MIL:
Mounting Type:
Panel Mount
Mounting Feature:
Flange
Fastening Type:
Reverse Bayonet Lock
Orientation:
W
Contact Finish - Mating:
Silver
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps):
22A, 135A
Voltage Rating:
50V