ITT Cannon, LLC CA3101E22-18SK10
Part No.:
CA3101E22-18SK10
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
Circular Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudCA3101E22-18SK10.pdf
Description:
CONN RCPT 8POS INLINE W/SKTS
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Series:
CA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
8
Grade:
Qualification:
MIL-DTL-5015
Shell Size - Insert:
22-18
Shell Size, MIL:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:
Termination:
Crimp
Fastening Type:
Threaded
Orientation:
N (Normal)
Primary Material:
Metal
Shell Material:
Aluminum Alloy
Shell Finish:
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:
Gold
Color:
Olive Drab
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Material Flammability Rating:
Shielding:
Current Rating (Amps):
22A
Voltage Rating:
50V