STMicroelectronics BZW50-12B
Part No.:
BZW50-12B
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
R-6, Axial
Datasheet:
Chuangxin CloudBZW50-12B.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 28VC R6
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
R-6, Axial
Series:
BZW50, TRANSIL™
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
28V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2143A (2.143kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
9250pF @ 1MHz