Samtec Inc. BSH-050-01-F-D-A
Part No.:
BSH-050-01-F-D-A
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudBSH-050-01-F-D-A.pdf
Description:
CONN SOCKET 100POS SMD GOLD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
BSH
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Type:
Socket, Center Strip Contacts
Number of Positions:
100
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Board Guide
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
3.00µin (0.076µm)
Mated Stacking Heights:
5mm
Height Above Board:
0.128" (3.25mm)