Hirose Electric Co Ltd BM28N0.6-6DS/2-0.35V(53)
Part No.:
BM28N0.6-6DS/2-0.35V(53)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudBM28N0.6-6DS/2-0.35V(53).pdf
Description:
CONN RCPT 6POS SMD GOLD
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
BM28
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Connector Type:
Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions:
6
Pitch:
0.014" (0.35mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Solder Retention
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
1.97µin (0.050µm)
Mated Stacking Heights:
0.6mm
Height Above Board:
0.024" (0.61mm)
Datasheet:
1. How to order BM28N0.6-6DS/2-0.35V(53) on Chuangxin Cloud?
3. Are the BM28N0.6-6DS/2-0.35V(53) price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BM28N0.6-6DS/2-0.35V(53)?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series BM28 BM28 BM28 BM28 BM28
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy
Number of Positions 6 6 6 6 6
Pitch 0.014" (0.35mm) 0.014" (0.35mm) 0.014" (0.35mm) 0.014" (0.35mm) 0.014" (0.35mm)
Number of Rows 2 2 2 2 2
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Features Solder Retention Solder Retention Solder Retention Solder Retention Solder Retention
Contact Finish Gold Gold Gold Gold Gold
Mated Stacking Heights 0.6mm 0.6mm 0.6mm 0.6mm 0.6mm
Height Above Board 0.024" (0.61mm) 0.024" (0.61mm) 0.024" (0.61mm) 0.024" (0.61mm) 0.024" (0.61mm)