Hirose Electric Co Ltd BM23FR0.6-30DS-0.35V(895)
Part No.:
BM23FR0.6-30DS-0.35V(895)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudBM23FR0.6-30DS-0.35V(895).pdf
Description:
CONN RCPT 30POS SMD GOLD
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
BM23
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions:
30
Pitch:
0.014" (0.35mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Solder Retention
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
1.97µin (0.050µm)
Mated Stacking Heights:
0.6mm
Height Above Board:
0.024" (0.61mm)