JST Sales America Inc. BM12B-PASS-1-TFT
Part No.:
BM12B-PASS-1-TFT
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudBM12B-PASS-1-TFT.pdf
Description:
CONN HEADER SMD 12POS 2MM
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Series:
PA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
12
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Locking Ramp
Contact Length - Mating:
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.350" (8.89mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Copper Alloy
Insulation Material:
Polyamide (PA), Nylon
Features:
Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Current Rating (Amps):
3A