Samtec Inc. BHS-125-G-B
Part No.:
BHS-125-G-B
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudBHS-125-G-B.pdf
Description:
.100" HIGH-TEMP SINGLE ROW, SCRE
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
BHS
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
25
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.125" (3.18mm)
Contact Length - Post:
0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length:
0.585" (14.86mm)
Insulation Height:
0.335" (8.51mm)