GCT BH015-12-C-E
Part No.:
BH015-12-C-E
Manufacturer:
GCT
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudBH015-12-C-E.pdf
Description:
CONN RECEPT SMD 12POS 3.96MM
Manufacturer:
GCT
Series:
BH015
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
12
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.156" (3.96mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish Thickness - Mating:
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.350" (8.89mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Pick and Place
Current Rating (Amps):
7.9A per Contact