GCT BF121-10-A-0-L-C
Part No.:
BF121-10-A-0-L-C
Manufacturer:
GCT
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudBF121-10-A-0-L-C.pdf
Description:
10POS, 2MM PITCH SOCKET, DIL, SM
Manufacturer:
GCT
Series:
BF121
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
10
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
Flash
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.087" (2.20mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Pick and Place
Current Rating (Amps):
2A per Contact