GCT BC020-20-A-0200-0300-L-G
Part No.:
BC020-20-A-0200-0300-L-G
Manufacturer:
GCT
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudBC020-20-A-0200-0300-L-G.pdf
Description:
20POS 1.0MM PITCH PIN HEADER, SI
Manufacturer:
GCT
Series:
BC020
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.039" (1.00mm)
Number of Positions:
20
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Post:
0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length:
0.236" (6.00mm)
Insulation Height:
0.039" (1.00mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Contact Material:
Copper Alloy
Insulation Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:
Current Rating (Amps):
1A per Contact