Micro Commercial Co BAS40-05HE3-TP
Part No.:
BAS40-05HE3-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
DIODE ARR SCHOTT 40V 200MA SOT23
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 40 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 125°C