Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-55375R-C0-R0
Part No.:
ATS-55375R-C0-R0
Description:
HEATSINK 37.5X37.5X19.5MM NO TIM
Packaging:
Bulk
Package Cooled:
BGA
Attachment Method:
Thermal Tape, Adhesive (Not Included)
Shape:
Square, Pin Fins
Length:
1.476" (37.50mm)
Width:
1.476" (37.50mm)
Diameter:
Fin Height:
0.768" (19.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
3.90°C/W @ 200 LFM