Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20A-183-C2-R0
Part No.:
ATS-20A-183-C2-R0
Manufacturer:
Advanced Thermal Solutions Inc.
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudATS-20A-183-C2-R0.pdf
Description:
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766
Manufacturer:
Series:
pushPIN™
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Top Mount
Package Cooled:
Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment Method:
Push Pin
Shape:
Square, Fins
Length:
1.575" (40.00mm)
Width:
1.575" (40.00mm)
Diameter:
Fin Height:
0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
5.37°C/W @ 100 LFM