Microchip Technology ATMEGA644PV-10AQR
Part No.:
ATMEGA644PV-10AQR
Package:
44-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudATMEGA644PV-10AQR.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Package/Case:
44-TQFP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Programmable:
Verified
Speed:
10MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
32
Program Memory Size:
64KB (32K x 16)
EEPROM Size:
2K x 8
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)