Microchip Technology ATMEGA644P-20PU
Part No.:
ATMEGA644P-20PU
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudATMEGA644P-20PU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Tube
Programmable:
Not Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
32
Program Memory Size:
64KB (32K x 16)
EEPROM Size:
2K x 8
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)