Microchip Technology ATMEGA64-16MJ
Part No.:
ATMEGA64-16MJ
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudATMEGA64-16MJ.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64QFN
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
64-VFQFN Exposed Pad
Series:
AVR® ATmega
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
AVR
Core Size:
8-Bit
Speed:
16MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
64KB (32K x 16)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
2K x 8
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)