Microchip Technology ATMEGA64-16AJ
Part No.:
ATMEGA64-16AJ
Package:
64-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudATMEGA64-16AJ.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
Package/Case:
64-TQFP
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
16MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
64KB (32K x 16)
EEPROM Size:
2K x 8
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)