Microchip Technology ATMEGA3290-16AUR
Part No.:
ATMEGA3290-16AUR
Package:
100-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudATMEGA3290-16AUR.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP
Package/Case:
100-TQFP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Programmable:
Verified
Speed:
16MHz
Connectivity:
SPI, UART/USART, USI
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
69
Program Memory Size:
32KB (16K x 16)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)