Microchip Technology ATMEGA324P-20MUR
Part No.:
ATMEGA324P-20MUR
Package:
44-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudATMEGA324P-20MUR.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44VQFN
Package/Case:
44-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Programmable:
Not Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
32
Program Memory Size:
32KB (16K x 16)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)