Microchip Technology AT93C46A-10PC-2.7
Part No.:
AT93C46A-10PC-2.7
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudAT93C46A-10PC-2.7.pdf
Description:
IC EEPROM 1KBIT 3-WIRE 2MHZ 8DIP
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Memory Size:
1Kbit
Memory Organization:
128 x 8, 64 x 16
Clock Frequency:
2 MHz
Voltage - Supply:
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TC)