Microchip Technology AT93C46-10TI-1.8
Part No.:
AT93C46-10TI-1.8
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudAT93C46-10TI-1.8.pdf
Description:
IC EEPROM 1KBIT 3-WIRE 8TSSOP
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
EEPROM
Technology:
EEPROM
Memory Size:
1Kbit
Memory Organization:
128 x 8, 64 x 16
Memory Interface:
3-Wire Serial
Clock Frequency:
2 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
10ms
Access Time:
Voltage - Supply:
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)