Microchip Technology AT93C46-10PC-2.7
Part No.:
AT93C46-10PC-2.7
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudAT93C46-10PC-2.7.pdf
Description:
IC EEPROM 1KBIT 3-WIRE 2MHZ 8DIP
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
EEPROM
Technology:
EEPROM
Memory Size:
1Kbit
Memory Organization:
128 x 8, 64 x 16
Memory Interface:
3-Wire Serial
Clock Frequency:
2 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
10ms
Access Time:
Voltage - Supply:
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TC)